Što, kako i za koliko – u Amsterdamu

Sedam žena, četiri dana i jedan grad. Tu je i desetero djece koja su ostala s tatama dok majke slave Majčin dan – u Amsterdamu.

Dvije ne voze biciklu, jedna je uzela izdajalicu, jedna jede samo gluten-laktoza-bulšit free, jedna taman prokrvarila, jedna ne da torbu pod cijenu života, jedna gubi torbe, jedna želi kupit sve… uglavnom, unatoč svim razlikama, nismo se počupale, a Amsterdam… Amsterdam smo voljele.

AVIO KARTE I PRIJEVOZ

  • Karte smo kupile preko Transavie, s polaskom iz Ljubljane58 eura. Može se naći i za jeftinije, akcije su dosta česte… Schiphol aerodrom je dobro povezan s centrom. Vlakom nam je trebalo oko pola sata do smještaja- cijena pojedinačne karte iznosi 5,50 eura.
  • Hostel nam je bio smješten malo van centra do kojeg smo dolazile metroom – cijena pojedinačne karte je 3,20 eura
  • zadnja dva dana smo obilazile okolicu Amsterdama pa smo kupile dvodnevnu Amsterdam & region kartu za 28 eura koja uključuje vlak, metro i autobus. Ako namjeravate posjetiti neki grad u okolici, vlakovi su dobar izbor…
  • jedna od nas (the TANJA) je do hostela stigla taksijem – olakšalo ju je za 55 eura, ali došla je u Tesli 😉
  • vlakovi ne voze po noći, pa ako, poput nas, imate let ranom zorom, morat ćete na noćni bus (više informacija piše OVDJE) ili, ako vam je jednostavnije – na taksi. Kada nije Tesla jeftiniji je. Uber također funkcionira… od centra do Schiphola oko 20-25 eura 😉

Hoćete li kupovati pojedinačne karte (3,20e za po Amsterdamu) ili ćete kupiti neku od kombiniranih opcija, ovisi o tome kakvi su vam planovi. Kada budete kupovali karticu za vlak na aerodromu, objasnit će vam sve opcije… a informacije možete pronaći i OVDJE.

Kad dolaziš iz Dubaija, onda dolaziš sa stilom, a ne k`o mi… vlakom…

SMJEŠTAJ

Smještaj u Amsterdamu je suludo skup. Ali grad je suludo lijep, pa se nekako iskompenzira :D. Moj savjet je početi tražiti čim ranije, jer se sve imalo jeftinije, a pristojnije opcije brzinski rasprodaju. Slobodno tražite i van centra i u okolnim mjestima (Haarlem, Volendam, Zaanse Schans…), pazite samo na to da ste u zoni vlakova.

Mi smo odsjele u VIA Amsterdam hostelu. Četverokreventnu sobu s privatnom kupaonicom platile smo 1600kn po osobi. Meni jako puno, ali hostel je bio odličan, s dobrom povezanošću s gradom i aerodromom, a doručak od 6,50 eura je vrijedio svake lipe. Ili da kažem, centa.

KADA IĆI?

Ako želite manje turista, birajte zimske mjesece (s izuzetkom blagdanskog razdoblja), samo se dobro obucite. Vrhunac sezone je od četvrtog do osmog mjeseca, a ako su vam polja rascvjetalih tulipana na vrhu liste, birajte travanj. Svibanj je već prekasno – govorim iz iskustva :D.

Amsterdam je predivan u proljeće

ŠTO VIDJETI?

Naša četiri dana izgledala su ovako:

  1. dan: Muzej Anne Frank (ulaznice kupiti unaprijed, preporuka je napraviti to čim prije jer nestaju brzinom svjetlosti, cijena je 10,50 eura, a sve informacije pronađite OVDJE), šetnja gradom koji se da fino proći na noge
  2. dan: Muzej Van Gogha (ako želite izbjeći redove, također kupiti unaprijed, cijena 19 eura), Vondelpark, šetnja gradom, vožnja kanalima koju zaista treba doživjeti (mi smo odabrale privatnu vožnju s FUN AMSTERDAM)

3. dan: Odlazak u Muiderslot castle ujutro, popodne prema Zaanse Schansu (tamo su vjetrenjače), večer u Amsterdamu

Muiderslot castle
Zaanse Schans

4. dan: Odlazak do Keukenhof vrtova – svake godine su otvoreni za vrijeme sezone tulipana, ove se godine zatvaraju 19. svibnja. Oko vrtova nalaze se brojna polja tulipana koji su za vrijeme našeg posjeta na žalost bili već posječeni. Za najbolji doživljaj, potrebno je doći sredinom  četvrtog mjeseca.

Ostatak dana provodimo u Amsterdamu – isprobale smo Beer bike – o tom urnebesu u slijedećem postu :D, a večer provodimo pozdravljajući se s ulicama grada.

Kako nas je bilo 7, svaka je imala svoje želje pa su neke posjetile i Rijksmuseum, najveći muzej u Nizozemskoj, ali i Micropiu (ulaznica je 16e), muzej mikroba i Vrolik (ulaznica: 7,50e), muzej s najvećom kolekcijom ljudskih i životinjskih preparata u formalinu fokusiranih na razne anomalije… Bože sačuvaj 😀

ŠTO JESTI?

Centar grada je pun restorana stranih kuhinja – argentinski, meksički, talijanski, kineski restorani. Ako želite jesti jeftinije, birajte wok (naša preporuka je Wok to walk), a od tipičnih domaćih specijaliteta, probale smo uglavnom slastice 😀

Poffertjes su male palačinke, ali puno mekše i preukusne. Pogotovo kada ih prelijete Nutellom i jagodama.

Na canal cruiseu smo probale i Bitterballen – pohane mesne okruglice koje se jedu sa senfom.

CIJENE

Nije Amsterdam grad za siromašne, ali da se preživjeti…

Na hranu sam dnevno trošila oko 20 do 40 eura. Evo nekih cijena:

  • pizza cut: 3,70e
  • tortilje: 13-14e
  • burger: 8,50 – 12e + 1e za svaki dodatak
  • pašta s lososom: 14,50e
  • piletina s umakom od pomidora: 6,50e
  • wok: 5-8e
  • churros: 8 e
  • Poffertjes: 8e
  • vafli: 5e
  • čaša vina: 5e
  • muffin čokoladni: 2.50e
  • muffin/kolačić marihuanski: 6e na više (cijena ovisi o gramaži marihuane)
  • piva točena mala: 2.50e
  • piva točena velika: 6.50e
  • Cola: 2,50e

Ostalo:

  • rentanje bicikle u Zaanse Schansu: 5e/sat (uglavnom su cijene od 10e na više, došle smo pred kraj, na pedesetak minuta smo iznajmile)
  • magnetići: 3e
  • šalice: 5e
  • majice: 10e
  • wc: 0,50 – 1e

Iako mi muža nije bilo, prigrlila sam njegovu praksu zapisivanja troška, pa mogu reći da sam na 4 dana urnebesnog ženskog druženja u Amsterdamu potrošila oko 500 eura (nisam plaćala ulaznice u muzeje i vrtove, tako da na tu svotu treba dodati oko 60e). Ja bih rekla, malo novaca za veliku sreću. Jer otići sa sedam prijateljica na četiri dana nema cijenu. Srećom, muževima je odavno jasna ona – happy wife, happy life.

I tako nam završila ekskurzija. Drage moje žene, pogotovo ako ste majke.. ovo vam treba u životu. Posložite se kako god ako ikako možete i krenite… pa čak i ako postoji realna mogućnost da vas doma u sudoperu dočeka ustajalo mlijeko 😂
Plovile smo kanalima, gubile se po ulicama, divile se zgradama, nestale u cvijeću, pomela nas ljepota vjetrenjača. Bile smo preglasne u autobusu, pjevale smo pedalirajući kroz grad, više smo puta umalo umrle od smijeha… a mjehuri diskutabilni… Vjerujte… Ustajalo mlijeko nema šanse protiv toga.

2 Replies to “Što, kako i za koliko – u Amsterdamu”

  1. Predivan opis , idemooo :-))))

  2. […] Što, kako i za koliko – u Amsterdamu […]

Leave a Reply