Što, kako i za koliko – u Egiptu

Gdje ćemo u prvom? To me pitanje uvijek počne stiskati tamo negdje usred ljeta. Skyscanner radi k`o lud. “From Venice to anywhere” se gugla svakodnevno, a ove je godine najbolju cijenu za let u toplije (iako ne pretople) krajeve imao Egipat. Bili smo već, prije deset godinanas dvoje sami. Obišli Kairo, piramide, Luxor i Hurghadu. Ovaj smo se put odlučili za malo drugačiji đir, u vrlo proširenom sastavu. Četiri dana krstarenja Nilom i 3 dana odmora u Marsa Alam. Ubijte me, ne znam kako se to deklinira.

Iako najčešće putujemo sami, sa sada osomogodišnjim curetkom, volimo skitati i s prijateljima koji imaju dvije djevojčice. Sada nam se pridružila još jedna četveročlana obitelj. Ako ikada odlučim promjeniti karijeru, otvaram turističku agenciju 😀.

Na putu iz Marsa Alam do Asuana

Na put je dakle krenulo nas jedanaest. Šestero odraslih i petero djece od 4 do 8 godina. Jedna se užasavala trovanja hranom, drugi je bio u strahu od otmice, nekima je ovo bilo prvo putovanje van Europe… A ja… bila sam sigurna da ćemo se poklati i potrovati. Na kraju balade – trbuh nas je bolio isključivo od smijeha. Na kraju, bilo nam je najbolje.

*(Dva dana nakon povratka jedno je dijete imalo trbušne probleme. Ispostavilo se da je pokupila e-coli, pretpostavljamo negdje u procesu putovanja – nemoguće je odrediti točno. Dok će u velikoj većini slučajeva sve završiti s par dana grčeva, proljeva i povraćanja, ovdje se razvilo u rijetku i opasnu komplikaciju. Gdje god da jeste, pazite na sebe. Perite ruke. Dezinficirajte ih. Pazite da je meso dobro pečeno. U bazenima izbjegavajte gutanje vode. U zemljama u kojima voda nije pitka, čak i zube perite flaširanom… pijte probiotike. )

Avio karte

Karte smo kupili oko tri mjeseca ranije. Let je bio iz Venecije za Marsa Alam, s Easy Jetom – 630kn po osobi. Kod Easy Jeta je super što kabinska prtljaga nema ograničenje težine, a smijete uzeti samo jedan komad po osobi. To znači da uz kofer ne možete imati i osobnu torbu, iako su neki od nas imali i nije bilo problema. Ovisi na koga naletite.

Za troje: 1890 kn

Viza

Hrvatskim državljanima potrebna je viza za ulazak u Egipat. Ako putujete preko agencije, napravit će te je na aerodromu, a ako putujete samostalno možete otići u konzulat u Zagrebu ili je izraditi online.

Navodno je moguće dobiti vizu na aerodromu i ako putujete samostalno. Mi smo napravili online i time izbjegli popriličan red na šalteru za vize.

Cijena je 25 dolara.

Ako se odlučite za online, ovo je jedina službena stranica, ostale će vam naplatiti proviziju, a to ne želite.

Prijevoz od aerodroma do hotela:

Marsa Alam taxi – 24 eura po smjeru za cijelu grupu, znači 8 eura po obitelji. Cijena je bila niža od one koju su nudili u hotelu, a na povratku je vlasnik djeci poslao narukvice i slatkiše. Arapske zemlje zaista vole djecu. 

SIM kartica

Kupili smo odmah na aerodromu. Odabrali smo Orange mrežu po preporukama s foruma i blogova.

20 GB i lokalni pozvi/poruke: 9 eura. Bilo je i više nego dovoljno.

Karnak temple

Hotel

Egipat je poznat po All inclusive resortima. Inače od ovog koncepta bježimo glavom bez obzira, ali u Marsa Alam nije bilo puno drugih opcija. Riječ je o ljetovalištu u kojem se i nema što raditi osim biti u resortu i onda odlaziti na izlete, ili u našem slučaju, na krstarenje Nilom. Preko Bookinga smo odabrali Sunrise Marina resort Port Ghalib, i moram priznati da nam je odmor uz neograničen pristup hrani i piću izvrsno došao nakon četiri dana razgledavanja i malo jačeg tempa na krstarenju.

Hotel ima 5 zvjezdica, a iako to nije na europskoj petozvjezdanoj razini, bili smo prezadovoljni. Hrana je bila dobra, djeca su imala što za jesti, mi smo imali što za piti, bazen s toboganima je bio grijan u pravom smislu te riječi, a hotelska plaža je imala divan koraljni greben. Što ti više u životu treba :D.

Četiri noćenja platili smo 1930 kn, za nas troje. Istu cijenu platio je i ostatak ekipe za četvero.

Savjet – ako imate dvoje mlađe djece, prilikom pretrage, u Booking tražilicu upišite samo jedno, bookirajte i onda pošaljite poruku hotelu, pitajte može li biti dvoje djece i zatražite dodatan krevet. Uglavnom uvijek prođe… u suprotnom će vam automatski izbaciti obiteljsku sobu koja je skuplja od klasične dvokrevetne/s bračnim krevetom. Platili smo najjeftiniju “Economy” sobu, a po dolasku smo dobili besplatan upgrade na skuplju opciju “Executive Suite”.

Princess Sarah

Krstarenje

Na planiranje ovog dijela puta izgubili smo najviše živaca. Recenzije brodova su dosta loše, neodržavani su i nikad ne znaš na kakve ćeš uvjete naići. Zato UVIJEK pitajte koji ćete brod dobiti i dobro ga izguglajte.

Nakon xy dopisivanja s različitim agencijama, odluka je pala na Nile Cruisers. Vlasnik Mustafa je vrlo jednostavan za komunikaciju, dobro priča engleski i vrlo brzo odgovara na mailove.

Naš brod je bio Princess Sarah i pružio nam je 4 dana čiste ljepote. Moguće je krstariti od Luxora do Asuana (4 noći/5 dana) ili od Asuana do Luxora (3 noći/4 dana). Mi smo odabrali ovu drugu opciju.

Tura je uključivala:

  1. Tri noćenja/četiri puna dana, puni pansion
  2. Prijevoz od Marsa Alam do Asuana, od kuda smo krenuli na krstarenje (6 sati vožnje)
  3. Svi izleti i razgledi s vodičem/egiptologom

– posjetili smo Abu Simbel (oko 3 i pol sata vožnje od Asuana), Nubijsko selo, Veliku branu u Asuanu, Kom Ombo hram, hram u Edfu, Esnu, istočnu i zapadnu obalu Luxora (Dolinu kraljeva, Hram kraljice Hatšepsut, Mnemnonove kolose, Karnak)

  1. Sve ulaznice za hramove (dobro pazite da vam je ovo uključeno u cijenu jer ulaznice uopće nisu jeftine)
  2. Prijevoz iz Luxora do Marsa Alama (5 sati)

Odlično je bilo što smo imali minibus koji nam je pružio kakav takav komfor, a budući da je tura bila privatna mogli smo stati kad god smo htjeli/trebali.

Unutrašnjost Abu Simbela

Cijena ture: 1000 dolara (istu cijenu platile su i četveročlane obitelji – opet smo tražili dodatan krevet u sobu). Ovo nije bila prva cijena koju smo dobili, dosta smo spustili jer nas je puno i jer smo iskompenzirali dio s fotografijama.

Kad smo dogovarali, činilo mi se jako puno – sada kada je gotovo, kada uzmem u obzir sve što je bilo uključeno, koliki je to put, činjenicu da je bila privatna tura i da smo imali najboljeg vodiča u svemiru, preporučam od sveg srca. Vidjeli smo toliko puno i bili potpuno bezbrižni… čak i član ekipe koji je bio u strahu od otmice. Jer u Egiptu otimaju ljude :D. Sada kaže – žao mi je što me nisu oteli. Eto, toliko je lijepo bilo 🙂

Ukupna cijena jednog ovakvog, ako smijem dodati, fantastičnog putovanja je 11 000 kn za troje, za sedam dana. (avio karte, vize, krstarenje i hotel, svi transferi, ulaznice, na bazi punog pansiona na brodu i All incl u resortu).

Dobra vijest je da uz ovakav koncept nemate baš puno na što trošiti osim na piće na brodu, napojnice i suvenire. Nas troje je u tjedan dana potrošilo oko 1200kn, od čega je 500 otišlo na napojnice vodiču, vozaču i posadi na brodu.

Napojnice

U Egiptu, napojnice su nešto što je teško izbjeći. Dio su njihove kulture te ih ostavljaju i sami Egipćani. Naravno, nisu obavezne, ali prije nego odbijete ostaviti napojnicu imajte na umu da je riječ o zemlji u kojoj je prosječna mjesečna plaća oko 200 dolara i da mnogi ovise upravo o napojnicama. Koliko ćete ostaviti, potpuno je vaša odluka, bez obzira na preporuke agencije.

Mi smo sobaricama u hotelu i nosačima prtljage ostavljali 15 egipatskih funti, što je oko 6 kn. Možete ostavljati i u dolarima/eurima, ali izbjegavajte kovanice jer ih oni ne mogu razmijeniti.

Po odjavi s broda dobit ćete kovertu u koju ostavljate iznos po želji, a koji će se razdijeliti na cijelu posadu. Iako sam čitala da bez obzira na to sobari traže dodatnu napojnicu, mi takvo iskustvo nismo imali. Ostavili smo na kraju 200 L.E. (oko 85 kn). Isti iznos smo ostavili i vozaču koji nas je vozio sva 4 dana, a vodiču smo pustili 40 dolara po obitelji, odnosno 10 dolara po danu.

Piće na brodu

Puni pansion ne uključuje piće, pa ako baš ne morate piti alkohol, radije ga izbjegnite na brodu :D.

Uz ručak/večeru smo uglavnom pili Coca Colu, zbog dezinfekcije 😀 Cijena je bila 30 funti, oko 13 kn. Cijena kave je oko 15 kn.

Ulaznice

Ako vam u cijenu krstarenja nisu uključene ulaznice situacija je trenutno ovakva:

  • High dam Asuan: 100 L.E.
  • Abu Simbel: 240 L.E., za djecu od 6 do 12 godina 120 L.E. (to je samo cijena ulaznice, izlet do Abu SImbela ćete iz Asuana platiti oko 80-100 eura, ako nije uključen). Dozvoljeno je fotografiranje izvana, unutra smijete samo s mobitelom, a ako želite snimati/fotografirati aparatom, morate kupiti dodatnu foto ulaznicu koja košta 300 L.E. Nismo kupili
  • Dolina kraljeva: 240 L.E., za djecu 120 L.E. (za fotografiranje vrijedi isto kao i za Abu Simbel. Uključen je obilazak 3 grobnice, za Tutankamonovu se plaća dodatna ulaznica – 300 L.E. Njegova je najmanja i najneatraktivnija, ali… a ovo je veliko ALI, unutra je Tutankamonova mumija)
  • Hram kraljice Hatšešepsut: 140 L.E., za djecu 70 L.E.
  • Karnak: 200 L.E., za djecu 100 L.E.
  • Kom Ombo: 140 L.E., za djecu 70 L.E.
  • Edfu temple: 180 L.E.

(1 L.E=0,42kn)

Vrijeme?

Najčešće pitanje koje sam dobila je bilo – je li toplo i može li se kupati. Ako idete u siječnju, morate znati da ne idete na ljetovanje, iako je velika vjerojatnost da ćete plivati u najljepšem moru. Mi jesmo 🙂

Prvi je mjesec idealan za krstarenje i razgledavanje jer nije pretoplo. Prije deset godina bili smo krajem ožujka i bilo je pakleno. Po meni, najbolje vrijeme za Egipat je od 11.-4. mj.

U tjedan dana smo promijenili sve – od kaputa do kupaćih kostima. Ujutro je hladno, ali po danu se temperature bile od 18 do 23 stupnja. Kad ne puše, savršeno je. Može tako cijelu godinu, hvala. Molim.

Ako vam je kupanje važno, u zimskim mjesecima svakako birajte hotele s grijanim bazenom, ali ako vas vjetar zaobiđe ogromne su šanse za uživanje u moru. Zadnja dva dana imali smo oko 23 stupnja, s minimalno vjetra. Osjećaj je bio pravo ljetni. More je također oko 23 stupnja. Nisam izlazila cijeli dan. Plivala sam s ribicama. Pronašla Nema i Doru. Neka me netko vrati na koraljni greben. Definitivno tamo pripadam. <3

Hrana i trbušni problemi

Egipat ima dosta visoku stopu trbušnih problema kod turista. Pijte probiotike prije, tijekom i nakon posjete. Izbjegavajte vodu iz špine, čak i zube perite flaširanom. U hotelima i na brodovima navodno salate peru vodom iz boce, ali svejedno smo, teškom mukom izbjegavali. Od voća jedite samo ono koje se guli.  Kod nas kada putujemo u takve zemlje definitivno vrijedi ono pravilo – boil it, cook it, peal it, or forget it!

Za svaki smo slučaj odmah po dolasku kupili Antinal, njihov antibiotik koji pomaže u slučaju problema, a sa sobom smo ponijeli tablete crnog ugljena, rehidromix i Jeger :D.

Još je veća mogućnost da ćete loše proći zbog prljavih ruku. Posebno se pazite nakon rukovanja s novcem. Uzmite sa sobom antibakterijske gelove. I sretno!

Pred kraj smo se opustili i pili koktele s ledom, sad čekamo katastrofu 😀

Ići s djecom?

Naravno 🙂 Ako želite odmor na Crvenom moru, resorti su super za klince, ubacite koji izlet i eto divnog ljetovanja u svako doba godine. Nama je to prestatično, zato smo se odlučili za krstarenje, ali ne bih ga preporučila obiteljima s djecom mlađom od 6 godina… Puno je jako ranog buđenja i razgledavanja koje je strukturirano. S vodičem ste i nema puno mjesta za improvizaciju. Može se, naravno, s nama je bilo dijete od 4 godine, ali recimo da je sedmogodišnjacima i osmogodišnjacima bilo daleko zanimljivije. Naučile su par hijeroglifa, Hram kraljice Hatšepsut izgovaraju k`o velike, vidjele su mumije krokodila, sa zanimanjem slušale o faraonima... Uglavnom, divan doživljaj. <3

 

I još za kraj…

Egipat je baš poput svake arapske zemlje specifična destinacija. Ili ga volite ili ga ne volite. Koliko god je predivan i pun svega, ne mislim da je pravi odabir za svakoga. Trgovci znaju biti zaista naporni, nije najčistije, kaotično je. Riječ je o potpuno drugoj kulturi koju morate prihvatiti. Pokušat će vas preveslati na sve moguće načine. S druge strane, svi s kojima smo stupili u kontakt bili su srdačni, vole obitelji, osjećali smo se dobrodošlo. Ovdje zapravo vrijede isti savjeti kao i za MAROKO.

I za kraj.. ljudi, nemojte se bojati Egipta. Odvažite se. Kada dođete vidjet ćete da nisu stvari onakve kakve nam se prikazuju. Da, nalazi se na području s rizikom od terorizma, ali iskreno, po tom me je pitanju više strah otići u Pariz. Jedna ovakva tura koja uključuje odmor na Crvenom moru i krstarenje prilično je sigurna tura. Odvažili smo se, a zauzvrat smo dobili toliko puno. Prošetali smo kroz nevjerojatnu povijest. Plovili Nilom. Osjetili život, toliko drugačiji. Bili smo aktivni. Vidjeli smo čuda. Bili smo i pasivni. Pronašli smo odmor. Jeli smo kao da sutra ne postoji. Pili umjereno.  A ispod površine Crvenog mora pronašli smo cijeli svijet. 💙

Ljudi, nemojte se bojati Egipta.

Mumije krokodila

7 Replies to “Što, kako i za koliko – u Egiptu”

  1. Anita Udvardi says: Reply

    predivno..hvala vam od srca…

    1. Hvala na čitanju ❤

  2. zvuči krasno! i dosta povoljno zapravo! a kako to da se niste odlučili za piramide?

    1. Ovi nam je bio drugi put u Egiptu.. piramide, Kairo i Hurghadu smo obavili u prvom điru 🙂

  3. […] O ruti, organizaciji, hotelima, vremenu, krstarenju, cijenama i ukupnom trošku – čitaj OVDJE. […]

    1. Postovana, posto i ja planiram samostalno krstarenje i kairo, koliko sam razumjela 1000dolara je bila cijena krstarenja za vas troje, ukljucujuci sva razgledanja, kao i abu simbel, i to sa svojim egiptologom? Nadalje, nijesmo ograniceni vremenom, ako npr zelimo na nekoj lokaciji duze da se zadrzimo? Unaprije hvala na odgovoru.PS.sjajni putopisi!!!

      1. Pozdrav, ispričavam se što tek sada odgovaram… Da, to je cijena koju smo platili za troje, s tim da je jedno od nas dijete pa ide popust… plus, spustili smo početnu cijenu jer nas je bilo 11, a i iskompenzirali smo dio s fotografijama. Ako se dobro sjećam, tražili su u startu oko 550$ po osobi… uključeno je sve što ste naveli i vrijedi svake lipe 🙂
        Što se tiče zadržavanja, to teško jer brod ima svoj raspored plovidbe, a vi niste jedini gosti na brodu… možete s egiptologom/vodičem dogovoriti što i kako vama paše u vrijeme razgledavanja, ali ako brod kreće u 14, kreće u 14…
        Ako imate još pitanja, tu sam 🙂

Leave a Reply