Što, kako i za koliko – na Zanzibaru

Netom pred sam izlazak iz aviona, uvijek ispustim sav zrak. Spremnih pluća idem po prvi udah nekog novog neba. Zanzibarski udah je bio težak. Gust. Vruć. Vlaga postojana. Težina me pratila skoro pa cijeli dan. Iako, bio je to dobar dan. Treba pustit organizmu da se privikne, da prigrli. Afriku.

Četvrti put u Africi. Zemljopisno. No, Tunis, Egipat i Maroko to nekako nisu. Zato kažem, ovo je bio prvi put. Onako za pravo. A kako to ja volim, prije onog doživljajnog putopisa punog boja, mirisa, susreta… donosim ti ovaj praktični. Tu sam sažela sve informacije, nadam se da će biti od pomoći…

Itinerar

Nekome su dovoljna i četiri dana, nekome je tjedan taman, a nama je osam bilo lagano na knap. Izgledalo je ovako:

  1. Stone town – samostalni obilazak grada (Darajani market, Slave market, Jaws corner, House of wonders, Old dispensary, kuća Freddia Mercuryja, gubljenje po ulicama… kupanje na gradskoj plaži, večer na Forodhani marketu)

2. Stone town – odlazak na Prison island i Spice turu, večer na Forodhani marketu

3. Odjava iz hotela, odlazak prema sjeveru. Posjećujemo Nungwi na jedan dan, popodne odlazak na istočnu obalu, smještamo se u mjesto Bwejuu

Nungwi

4. Bwejuu – šetnja do mjesta Paje, obilazak škole, odlazak do The Rock restorana i Michamwi Kae plaže

Škola u mjestu Paje

5. BwejuuSafari blue izlet

6. Bwejuu – šetnja po selu, vožnja lokalnim prijevozom do Jambianija – putem upoznajemo djevojku koja nas vodi doma… dan provodimo na Jambianiju

7. BwejuuDongwe, promjena hotela, šetnja plažom do Plave lagune

8. Stone town – vraćamo se prije noćng leta jer volimo Stone town i njegova savršena vrata 🙂

  • da smo imali više dana, svakako bi ostali na sjeveru barem dva, ovako nam se nije dalo previše tramakati s prtljagom
  • vidjeli smo sve što smo htjeli i zamislili osim Kuza cave što ne mogu prežaliti

Viza i avio karte

Hrvatskim državljanima potrebna je viza za Zanzibar. Dobije se na aerodromu i košta 50$, najbolje u kešu. Nekada su tražili i dvije fotografije, sada ne treba ništa. Samo dolari, po mogućnosti ne stariji od 2006. godine.

Avio karte: 2900kn, Milano – Istanbul – Zanzibar (imali smo dugo čekanje u Istanbulu koje smo iskoristili za super besplatnu turu po gradu, više informacija pronađi OVDJE)

Cjepiva i Malaroni

Cjepivo za žutu groznicu nije obavezno, preporuča se kao i cjepivo protiv tifusa, hepatitisa… ali nitko vam neće zabraniti ulaz u zemlju ako nemate Žutu knjižicu. Ako dolazite direktno na Zanzibar iz Europe, bez dugotrajnih presjedanja u zemljama u kojima postoji rizik od žute groznice, cjepljenje nije potrebno niti obavezno.

Malarija je pak posebna priča. Moram priznati da ni sada, kada smo doma, nisam potpuno mirna oko svega jer inkubacija traje 9 do 40 dana, a može i duže. Nakon puno razmišljanja, informiranja, guglanja, odlučili smo ne uzimati Malarone. U njihovoj ljekarni smo kupili repelent s DEETom, ali svejedno mala i ja imamo svaka po 4-5 uboda komaraca. Na osam dana to nije puno, nas dvije na Jadranu toliko uboda imamo po minuti 😀, ali za, da prostiš, sranje, dovoljan je jedan. Tamo su me uvjeravali da ne trebam brinuti, tvrde da malarije nema već nekoliko godina. Između ostalih, to mi je rekla i žena koja je iz Hrvatske otišla na Zanzibar prije 15 godina i tamo živi i radi. Komarce smo vidjeli samo u smještajima s vrtom i bazenom, nisu ni približni napasni kao naši, ali ne mogu nikome reću da uzima ili ne uzima tablete. To je nešto što moraš odlučiti sam. Znam samo da komarca vidjeli ne bi da nismo bili u džunglastom hotelu s bazenom.

Više pogledaj OVDJE.

Kada ići?

Kišna sezona traje od kraja ožujka do kraja svibnja i nešto malo u studenom. Sve ostalo je lijepo i toplo 🙂

Koju stranu otoka odabrati?

Da bi dobio pravi odgovor na ovo pitanje moraš znati što želiš od Zanzibara. Ako su to rajske “k`o s razglednice” plaže, onda je to sjever otoka – Nungwi/Kendwa. Tamo je razlika između plime i oseke zanemariva, more je lijepo i bez trava. S druge strane, ovo su baš turistička mjesta, puno je hotela, rezorta, Masai prodavača, ljudi… Nama plaže nisu bile prioritet pa biramo istočnu stranu otoka za većinu zanzibarskih dana. Jambiani, Paje i Bwejuu mjesta su koja idu jedna za drugim. Ovdje ćeš više osjetiti Afriku, ali i oseku. To znači da dobar dio dana mora jednostavno nema. Odnosno, povuče se i po nekoliko kilometara, a kada se vrati, ove plaže su često pune trave i more jednostavno nemaju onaj tirkizno prozirni izgled. Iznosim ti lošije strane čisto da se ne razočaraš i šokiraš. Mi smo bili pripremljeni, a oseka nas je zapravo fascinirala. To je nešto što nikada do sada nismo vidjeli u ovom obliku. Posebno je lijepo u Paje – to su prizori koje neću tako skoro zaboraviti. Na Paje mi je bilo najljepše <3.

Svakako preporučujem barem dva dana u Stone townu jer je divan, a i od tamo je najlakše, čitaj: najjeftinije, otići na neke izlete.

Paje:

Smještaj

Kod odabira hotela vodi računa o tome da su lošiji od naših iste kategorije. Ima ih jako skupih i prilično jeftinih. Mi smo odabrali neku srednju kategoriju koja se može pronaći po 60-90 eura za noćenje s doručkom.

Ovo su bili naši:

Stone town: ZANZIBAR HOTEL  

  • odlična lokacija, malo oronuo, ali soba nam je bila divna i velika. Čisto je, doručak je prolazan… treba mu malo obnove… Naši hoteli s tri zvjezdice su bolji, ali i u ovaj bih se opet vratila

Bwejuu: MUSTAPHA`S PLACE

  • predivni bungalovi, odlična opuštena atmosfera, savršen bazen, dvije minute od plaže
  • jedina zamjerka je što nema klime, samo ventilator, ali ovo mjesto je rajsko za pristojne novce

Dongwe: BREEZES BEACH CLUB&SPA

  • ovo je potpuno druga kategorija, za one koji vole vrhunsku uslugu i imaju novaca 🙂 U cijenu je uključen polupansion i moram reći, ne pamtim kada sam tako dobro jela… Vlasnici su Hrvati, a zahvaljujući nekim neobičnim okolnostima, ovdje smo bili gosti. Više o cijeloj priči napišem u zasebnom postu. Uglavnom, ako si možeš priuštiti, ovo je raj

Stone town: FUNGUNI PALACE HOTEL

  • ovaj smo odabrali za zadnji dan i ne preporučujem ga. Preživi se na jednu noć, ali ništa više od toga. Kao pozitivno izdvajam drage djelatnike i besplatnu uslugu prijevoza do aerodroma.

Izleti i prijevoz

  • prijevoz od aerodroma do Stone towna: 10-15$
  • prijevoz od aerodroma do hotela na sjevernoj ili istočnoj obali: 35-50$

To su cijene za taksi koji je stvarno skup. Za desetak minuta vožnje uzimaju po 20$, dok od Stone towna do Nungwija traže u prosjeku 40$ (oko sat vremena vožnje)

Postoji i javni prijevoz – dala dala ili autobusi po super niskoj cijeni. Usporedbe radi, dala dala od Stone towna do Nungwija dođe 2000 tzs što je oko 6 kuna. Taj je prijevoz živahan i spor i ne znaš kada će doći, ali moraš isprobati 😀 Mi smo ga koristili kada nismo imali prtljagu, između Bwejuu i Jambianija… Autobusići često ne voze iza 16-17 sati, pa provjeri ako se odlučiš na kasniji povratak.

Izlete smo dogovorili unaprijed i mislim da smo za neke mogli mrvu bolje proći da smo se cjenkali na licu mjesta. Šarmantnija sam uživo nego kad tipkam 😀

Ovo su naše cijene:

Prison island i Spice tura: 70$ za troje (vozač Moudy, točan i pouzdan, čak smo mu i prtljagu ostavili u autu na par sati… možeš mu se javiti na WhatsApp +255778706010)

(U agencijama tamo smo vidjeli da se nudi Prison island za 15$ plus 4$ za ulaznicu, Spice tura za 10$…)

Safari blue: 80$ za troje… imaj na umu da je jedno od nas sedmogodišnje dijete pa sam ih uvjeravala da je ona jedva osoba i da nema smisla da plaća 😀 (ovo smo dogovorili na plaži, vozač Juma, simpatičan, pričljiv, točan i smiješan… možeš mu se javiti na WhatsApp +255629255091

Od Paje do The Rocka + Michanwi Kae: 25$, povratno

Do Jozani šume nismo išli jer se mala boji majmuna 😀 Ali da jesmo, išli bi sami, lokalnim prijevozom, stane ispred ulaza u šumu. Cijena ulaznice je 10$

Kada uzmete transfer, ne brinite, vozačima je normalno da vas čekaju par sati…

Uglavnom, cjenkaj se i sretno! 🙂

Mi smo na izlete i transfere u osam dana potrošili oko 300$

Hrana i piće

  • vodu pij isključivo iz boce, cijena za litru je 2000 tzs (6kn)
  • voćni sokovi, Coca Cola, Fanta i slično: 1000 tzs (3 kn)
  • pivo: tamo gdje smo mi pili 3000-4000tzs (9-12kn)
  • obrok: u prosjeku 10$, ako su jastozi i slično, onda više
  • street food na Forodhani market: štapići s tunom 4000tzs (12kn), zanzibarska pizza 4000tzs, repovi škampića 8000 tzs (23kn)… sve je naravno podložno cjenkanju i UVIJEK dogovori cijenu prije nego naručiš. Ovdje smo najbolje jeli u Stone townu, atmosfera je odlična, hrana fina… jeli smo bez straha, ali i inače imamo običaj isprobavati street food 🙂

Već sam negdje napisala, On ima običaj zapisati baš svaki novčić koji potrošimo pa sam prilično precizna u računanju troškova. Tako i ovaj put sa stopostotnom sigurnošću mogu reći da nas je punih osam dana rajskog Zanzibara olakšalo za 16.447,80kn 😀 U to je uključeno sve – aviokarte, vize, hoteli, izleti, transferi, hrana, suveniri… za dvije odrasle osobe i jedno dijete… Ovdje moram naglasiti da smo od devet noćenja platili šest.

Ako imaš još koje pitanje, tu sam 🙂 Ako nemaš pitanje, ali imaš kartu za Zanzibar – zavidim.. uživat ćeš… ako tek razmišljaš o ovoj destinaciji – samo naprijed! Odmorit ćeš dušu i tijelo, začudit ćeš se koliko te lako uzme pole pole (pomalo) ritam, koliko se lako izgubiti u plavetnilu lagune, koliko je lako ostaviti tragove u pijesku negdje tamo daleko. Koliko ti lako uzme srce. Afrika. <3

 

 

 

 

 

 

7 Replies to “Što, kako i za koliko – na Zanzibaru”

  1. […] Što, kako i za Koliko na Zanzibaru, pročitaj OVDJE […]

  2. Svaka čast na tekstu. Raznišljam u Siječnju na Zanzibar ili sa agencijom ili solo aranžman. Vidit ću. Hvala na textu.

    1. Što god odlučili, bit će dobro.. Od agencija ljudi hvale Jungle i Globetrackere.. mi osobno bi s Globetrackerima bili išli jer su im uključeni izleti u cijenu, ali nam na kraju ovako ispalo najbolje 🙂

  3. Ja bih putovala sama. Ima li putnika samaca? Hvala na odgovoru

    1. Kao i svuda, i na Zanzibaru ima solo putnika. Općenito, tamo je jedna ležerna atmosfera i rekla bih da je potpuno sigurno za samu ženu. Naravno, treba uključiti zdrav razum i sve će biti ok…

  4. Pozdrav,
    putujemo u veljači ’20., smještaj smo odabrali u Chwaki. Kako je sa sigurnišću kretanja, dali je sigurno izaći vam turističkog djela ?

    1. Pozdrav 🙂
      Mi smo dosta vremena proveli u šetnji po selima, sami… vozili smo se lokalnim prijevozom, nismo imali nikakvih problema…

Leave a Reply